Kırpart Eğitim Sistemi (KES)
Kırpart | Medya Merkezi

Kırpart Eğitim Sistemi (KES)

25 Mayıs 2021


Kırpart Eğitim Sistemi (KES)

IT departmanı ile yoğun toplantılarımız sonunda planladığımız sistemi adım adım inşa ettik. Defaten yaptığımız testlerden sonra sistemi canlıya aldık. Eğitim kataloğuna eğitimleri girdikten sonra bütçeleme dönemini hesaba katarak eğitimleri çalışan taleplerine açtık.

Bütçeleme Döneminde neler yapıyoruz?

Sistem üzerinden eğitim taleplerini toplamakla sürecimiz başlıyor. Çalışanlar yıl boyunca almak istedikleri eğitimleri sisteme yüklenmiş eğitim kataloğundan seçerek bir üst yöneticilerine onaya gönderiyor. Eğer istedikleri eğitim yoksa İnsan Kaynakları’ndan talep edebiliyor. Yöneticiler eğitimleri reddedebiliyor, eğitim ekleyebiliyor, ama her eğitimi muhakkak öncelik sıralaması yapıyor ve sonrasında  talepleri onaylanması için İnsan Kaynaklarına yönlendiriyor. İnsan Kaynakları sistemden tüm talepleri çekerek eğitim gruplamalarını yapıyor. Bu süreç İnsan Kaynakları için oldukça yoğun bir süreç.. Çünkü taleplerde yer alan eğitimler teker teker inceleniyor, çalışanın ihtiyaç analizi yapılıyor, İK olarak eklenmesi uygun bulunan eğitimler çalışanların isteklerine ekleniyor, eğitim firmalarıyla görüşülüyor, teklifler toplanıyor. Gelen teklifler analiz edilerek ve diğer masraflar da hesaplanarak toplam bütçe rakamına ulaşılıyor. Bundan sonrasında ise Genel Müdür’den bütçe onayı alınıyor.

Gelen onaylı bütçe rakamına göre, talep edilen eğitimlerin üzerinden tekrar geçiyoruz. İşte yöneticilerin yapmış olduğu önceliklendirme bu noktada bizlere yardımcı oluyor. Önceliklendirmelere göre analizler tekrar yapılıyor, alınacak eğitimlerin hangi eğitim firmasından alınacağı netleştiriliyor ve eğitim firmalarıyla anlaşmalar yapılarak, eğitim tarihleri belirleniyor.

Yıl başında netleşen eğitim tarihleriyle çalışanlar tüm yıl boyunca takvimlerinde ve KES üzerinde hangi eğitimleri alabileceklerini görüyorlar. Böylece bir toplantı veya planlı ziyaret yapacakları zaman eğitim çakışması yaşamıyorlar. Bundan sonrasında ise geriye sadece eğitimlere katılmak kalıyor…