KIRPART’dan Büyük Duyarlılık

Kırpart A.Ş. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda organ bağışının hayati önemine dikkat çekmek adına bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

Otomotiv sektöründe  Motor komponentleri alanında dünyanın güvenilir firmaları arasında yer alan Kırpart A.Ş. sanayinin yanı sıra sosyal faaliyetler ile de önemli faaliyetlere imza atıyor. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftasında organ bağışının önemine dikkat çekmek isteyen Kırpart A.Ş. yönetimi ve çalışanları, örnek gösterilecek bir etkinlik gerçekleştirdi. Fabrika da gerçekleştirilen panelde çalışanlara organ bağışının önemini vurgulayan bir sunum yapıldı.

NAKİL FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Programa katılan Organ ve Doku Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Yavuz Selim Çınar ise , 'Türkiye'de ve Dünyada Organ Bağışı ve Nakil Faaliyetleri Hakkında Bilgilendirme' isimli sunumunun ardından merak edilen soruları yanıtladı. Sunum sonrasında Kırpart A.Ş. Genel Müdürü Şahin Saylık, organ bağışının hayati önemine dikkat çekerek Kırpart’ın toplumsal sorunlara her zaman duyarlı olduğunu vurguladı.

2 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLERKEN HAYATINI KAYBEDİYOR

Türkiye’de ve dünyada organ nakli bekleyen insanların sayısı oldukça fazla. Geride bıraktığımız yıl da vefat eden 1700’e yakın kişinin yalnızca 375’inin organlarının nakline izin verilmiş bulunmakta. Türkiye’de 2000 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Panelde bu sayının azlığının sebelerinin başında konu hakkında gerekli bilgiye sahip olunmaması olduğuna dikkat çekildi. Organ Bağışı konusunda en yüksek rakamlara sahip olan İspanya’nın nüfusuna göre donör ortalaması %35 iken, Türkiye’de bu rakam %5 civarında.

KATILIM REKOR SEVİYEDE

Yapılan sunumun ardından dileyen personel organ bağışı için gönüllü formunu doldurdu. Hem mavi yaka hem de beyaz yaka çalışanlarının büyük bir duyarlılık örneği göstererek katıldığı etkinliğe katılım rekor seviyede oldu. Keşke insanlar için de kusursuz parçalar üretebilsek sloganı ile yola çıkan Kırpart A.Ş. organ bağışının önemi konusunda farkındalık yaratabilmek adına çalışmalarına devam edecek.